• March 7th, 2016

Productivity & Forecast

Paper, Order, or Assignment Requirements

Gourmet Pretzels bakes soft pretzels on an assembly line. It currently bakes 800 pretzels each eight-hour shift. If the production is increased to 1,200 pretzels each shift, then productivity will have increased for?

 

The weekly output of a fabrication process is shown below, together with data for labor and material inputs. Standard selling price is $125 per unit. Overhead is charged weekly at the rate of $1,500 plus .5 times direct labor cost. Assume a 40-hour week and an hourly wage of $16. Material cost is $10 per foot. What is the average multifactor productivity?

 

Latest completed orders:

Completed Orders
# Title Academic Level Subject Area # of Pages Paper Urgency