• February 14th, 2017

Cost and revenue functions for producing and selling x units of a product are given.

Paper , Order, or Assignment Requirements

In this exercise cost and revenue functions for producing and selling x units of a product are given. Cost and revenue are expressed in dollars.
a. Find the number of units that must be produced and sold to break even. At this level, what is the dollar amount coming in and going out?
b. Write the profit function from producing and selling x units of th product.

C(x)=25,500+15x
R(x)=32x

Latest completed orders:

Completed Orders
# Title Academic Level Subject Area # of Pages Paper Urgency